Wiertarki elektryczne – najważniejsze informacje

Wiertarki elektryczne – najważniejsze informacje

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, wybierając wiertarkę elektryczną, jest sposób jej zasilania. Istnieją wiertarki elektryczne zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe.

Wiertarki eklektyczne w praktyce

Nowoczesne wiertarki elektryczne mają zwykle spust o zmiennej prędkości, co oznacza, że im mocniej naciskasz, tym szybciej silnik elektryczny obraca wał napędowy. Tańsze modele działają z jedną maksymalną prędkością, ale droższe oferują od dwóch do czterech maksymalnych ustawień prędkości, zwykle w zakresie od 200 do 2000 obr./min. Dzięki spustowi o zmiennej prędkości i wielu ustawieniom możesz sterować wiertarką od zera do maksymalnej prędkości każdego ustawienia. Na co jeszcze zwrócić uwagę odwiedzając specjalistyczny sklep? Sprzęgła są nie mniej istotnym elementem wiertarki.

Z silnika elektrycznego wał napędowy przenosi obrót przez sprzęgło, które kontroluje moment obrotowy wiertła. Wiele wiertarek ma regulowane sprzęgło, niektóre z maksymalnie 24 ustawieniami. Im wyższa wartość sprzęgła, tym większy moment obrotowy wytwarza wiertło.